pátek 17. dubna 2020

Dreidl

Dnes něco pro odlehčení. Být Žid neznamená jen dodržovat hromadu pravidel, ale také také mít svoje zvyky, svou hudbu, hry, pohádky pro děti a tak. A protože tu často slýchám, že věc, kterou popisuji, je pro gojim složitá, skoro nepochopitelná, tak dnes vám chci představit naší typickou dětskou hru, kterou hrajeme o Chanuku. Samozřejmě by se možná hodilo nejdříve něco napsat o Chanuce, ale plánuji článek až na období kolem 12. prosince, kdy tenhle svátek (letos) začíná. Takže nebuďte zvědaví nebo budete brzy staří! A vy se přece chcete dožít 120 😉
 

Dreidl je vlastně taková káča, která má 4 strany. Z každé strany má jedno písmenko, נ‎ (Nun), ג‎ (Gimel), ה‎ (He) a ש‎ (Šin). V judaismu má všechno svou symboliku, i tyhle písmenka. Znamenají נס גדול היה שם ("stal se tam velký zázrak" - slovo tam odkazuje na Izrael).

Ke hře potřebujete aspoň dva lidi, horní hranice hráčů není žádná. Potom potřebujete něco, o co se bude hrát, často jsou to čokoládové penízky, bombony nebo něco takového. Každý hráč má na začátku stejný počet sladkostí a jednu dá doprostřed. Potom hra začne. První hráč roztočí dreidl a podle toho, co padne:

Nun jako "ništ", neděje se nic.
Gimel jako "gants", hráč si bere všechno, co je uprostřed a znovu každý hráč dá jednu sladkost doprostřed, aby bylo o co hrát.
He jako "halb", hráč si bere půlku toho, co je uprostřed, když je tam lichý počet, bere si tu "větší půlku".
Šin jako "štel ajn", hráč dává jednu sladkost doprostřed.

A tak to většinou pokračuje donekonečna, tedy, ehm, do chvíle, než někomu dojdou sladkosti, začne se vztekat a mamele to ukončí 😀.

Mimochodem, potřebujete ještě vysvětlivky? No, snad jen pro nově příchozí:
Gojim = nežidé
Mamele = maminka

Žádné komentáře:

Okomentovat