pátek 17. dubna 2020

Chanuka

(Původně publikováno 11. prosince 2017)
Zítra večer začíná Chanuka. Ano, večer, protože v judaismu začíná nový den se západem slunce. Takže od zítra večer tu na osm dní nebudu. Není to sice takový přísný svátek "nicnedělání" jako Šabat, ale i tak asi není zrovna nejlepší trávit tento svátek na internetu. Takže tolik na začátek a pusťme se do toho.

Chanuka, hebrejsky חנוכה v překladu znamená zasvěcení a jde vlastně o to že kdysi dávno (bylo nebylo 😀),několik století před naším letopočtem byl vysvěcen druhý Chrám. Ten první nám zničili, takže jsme si museli postavit a vysvětit druhý. Když Židé přišli do chrámu, tak tam našli menoru (svícen) a misku s olejem, který ale stačil jenom na jeden den. Jenže když dali olej do menory a zapálili, tak vydržel hořet 8 dní a to bylo dost na to, aby připrvili a vysvětili nový olej. No a na památku tohohle zázraku teďka slavíme Chanuku.



Máme chanukiu, což je vlstně taková menora, ale má 9 ramen. (Klasická menora má 7). Každý den večer zapálíme jednu svíčku - první den jednu, druhý den dvě a tak dál. Nevychází to? Jasně, že ne, jedna svíčka je tu navíc. Té se říká šamaš (=sluha). Tuhle svíčku zapálíme první a pomocí šamaše potom zapálíme ty ostatní. Během zapalování svíček říkáme dvě požehnání, první den říkáme tři. Nevím, jak moc vás to zajímá, asi je sem zatím psát nebudu, případně si o ně řekněte v komentářích ale pamatujte, kdo je zvědavý, bude brzo starý! 😜

Kromě zapalování svíček máme i jiné zvyky, například už zmiňovaná hra dreidel nebo tradiční jídlo. Latkes, to jsou takové bramboráky a nebo sufganijot (něco jako plněné koblihy), ale ty jsou populární spíš mezi sefardim.

Chanuka vždycky začíná 25. kislevu a končí 2. tevetu. V gregoriánském kalendáři je to pak různé, může začínat koncem listopadu ale taky koncem prosince. A když se Chanuka sejde s Vánocema, říkáme jí někdy Vánuka a nebo Chánoce 😀

Žádné komentáře:

Okomentovat